اولین جشنواره فردوسی و ۱۲ رخ در زیبد برگزار شد.
ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۱٠/۱٩  کلمات کلیدی:

به همت انجمن میراث فرهنگی و دهیاری دهستان زیبد و تعدادی از فرهیختگان روستا، اولین  جشنواره بزرگداشت فردوسی در  زیبد گناباد  محل پیروزی بزرگ ایرانیان در جنگ ۱۲ رخ در تاریخ 1395/2/28 از ساعت 16 تا 18 در کنار قلعه زیبد  و در مجموعه فرهنگی ورزشی سردار شهید علی عجم این دهستان برگزار شد.


 این مراسم  همزمان با روز بزرگداشت فردوسی با برنامه های متنوع و جذابی برگزار شد. بسیاری از فرهیختگان  و همچنین مسولین شهرستان و استان از جمله دکتر یاحقی ، دکتر لباف خانیکی، حجت الاسلام علی عجم نماینده دور اول مجلس شورای اسلامی،  دکتر محمد عجم، دکتر ماه بان، دکتر اکبرزاده، صادقی معاون فرماندار، آقایان رضایی و حجازی بخشداران کاخک و بخش مرکزی، نوروزی ریاست میراث فرهنگی شهرستان، مهندس علیخانی ریاست فنی و حرفه ای شهرستان گناباد، شفیعی ریاست شورای شهر شهرستان گناباد، علوی مهر ریس هیات مدیره باشگاه های کشاورزان جوان، سرکارخانم دکتر ماگدلنا راجویچ از کشور لهستان مهمان خارجی این برنامه و بسیاری از فرهیختگان و مردم فرهنگ دوست شهرستان گناباد و دهستان زیبد حضور داشتند.

مراسم با قرائت قرآن شروع و پس از قرائت قرآن سرود مقدس جمهوری اسلامی در فضا طنین انداز شد. پس از آن جناب دکتر عجم ضمن خوش آمد گویی به میهمانان مختصری در مورد شاهنامه و روایت جنگ 12 رخ که فردوسی به تفصیل آن را ذکر کرده است، بیان و هدف از این مراسم را گرامیداشت  نام این شاعر پرآوازه که به واقع نام زیبد را جاودانه کرد است، بیان فرمودند.

 

در این مراسم آقای لباف خانیکی باستان شناس سرشناس ایران  به واقعه جنگ دوازه رخ در منطقه زیبد و گناباد اشاره نمود و  تحولات این جنگ تاریخی و اسطوره ای را برای شرکت کنندگان توصیف نمود. وی در پایان  سخنرانی خود پیشنهاد کرد از انجا که رویداد و داستان ۱۲ رخ در زیبد و گناباد روی داده است و روستای زیبای زیبد جایگاه آن جنگ است و از آنجا که  این جنگ یک حماسه بی نظیر در تاریخ کهن است. لذا نام تعدادی از خیابان ها و کوچه های  زیبد و گناباد و حتی نام فرزندان خود را بنام قهرمانان جنگ دوازده رخ نام گذاری نمایید، مانند گیو-  کیخسرو –  هژیر و …..

 سپس شاعر بومی سرای زیبد کربلایی حسین آبسالان با اشعار زیبای محلی سالن را به وجد آورد و در ادامه خانم قاینی عضو انجمن میراث فرهنگی زیبد به بیان مشخصات و توانمندی فرهنگی و باستانی زیبد پرداخت.

 

 

در ادامه گروه اجرای آیین های مقامی گناباد با رقص و آواز محلی وارد سالن شد و حاضرین در همایش را به وجد آورد. رقص محلی و چوب بازی شرکت کنندگان را به سال های قبل برد که در مراسم عروسی و ختنه سوران، چوب بازی و ساز و دهل اجرا می شد.

 

 

پس از اجرای آیین های مقامی نوبت به باستانی کاران شهرستان گناباد رسید تا به اجرای ورزش پهلوانی و باستانی بپردازند.

 

در ادامه برنامه دکتر یاحقی مسول بنیاد فردوسی و شاهنامه ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری بزرگداشت فردوسی در روستای زیبد از برگزار کنندگان این مراسم در روستای تاریخی و کهن زیبد تقدیر و تشکر نمود و آنرا مراسمی تاریخی توصیف نمود.

سپس خانم دکترفاطمه ماه بان پژوهشگر نقاشی ها و مینیاتورهای حماسی در رابطه با نقاشیهای کتاب شاهنامه در فستیوال ۱۲ رخ در زیبد طی سخنانی گفت:  در نقاشیهای شاهنامه ای معمولا بر روی یک پرده چندین صحنه نقاشی شده است مثلا همین پرده ای که در این سالن همایش روستای زیبد نصب شده است داستان کشته شدن سهراب است. از تولدش نقاشی شده از تولد تا جوانی ،تا جنگهایش و …. و الا اخر تا کشته شدنش همانند یک سریال یا یک فیلم کامل نقاشی گردیده و کسی که شاهنامه خوانی میکنه و نقالی میکنه صحنه ها رو تشریح میکند و انسان را به عالم خیال و تاریخ کهن می برد. او در واقع تفاوت نقاشیهای شاهنامه ای و نقاشی های قهوه خانه ای و پرده ای شاهنامه را با کتابهای دیگر مثل کتاب خیام و حافظ و اسکندرنامه یا دیگر کتابها شرح داد و توضیح داد که نقاشی های شاهنامه مثل شاهنامه شاه طهماسبی و بایسنقری یا نقاشی های قدیمی تر که در دوره های مختلف نقاشی شده ارزش معنوی و هنری زیادی دارد و بعضیهاش در حراجی سابتیز و کریستی در لندن ب رکورد بی سابقه فروش مثلا هشتاد ملیون دلاری رسیده است

 

در ادامه دکتر محمد عجم  از جانب مردم روستای تاریخی و کهن زیبد حضور بزرگانی چون دکتر یاحقی و لبافی نژاد را برای این مراسم و ماندگار شدن آن بسیار مهم توصیف کرد  و گفت این مراسم مقدمه ای است برای برگزاری فستیوالی مهم تر و بین المللی در مورد تاریخ اساطیری در ایران و نقش آن در ماندگاری فرهنگ و هویت بومی،  وی جنگ دوازه رخ را مملو از درس و عبرت و پند دانست بخصوص اینکه در این جنگ تمام تلاش پادشاهی ایران  صلح خواهی است پادشاه بزرگ اسطوره ای شاهنامه کیخسرو  که همان کوروش کبیر است  با آغاز گری جنگ بشدت مخالف است و جنگ را مذموم  و مصیبت بار می شمارد و توصیه های اخلاقی متعددی در مورد عدم خشونت و عدم درگیر شدن با دشمن  و عدم آزار رساندن  به مردم می دهد اما این دشمن هست که جنگ افروزی می کند و به همه نداهاو پیام ها و فرستاده های  صلح طلبانه ایران جواب رد می دهد.

 

دکترعجم به تاریخ شفاهی منطقه و نام هایی مانند گیو و گودرز و کیخسرو  و شهاب در ادبیات منطقه اشاره نمود و گفت و مکان های جغرافیایی جنگ دوازده رخ مانند رزمگاه، قلعه شهاب، پشنگ ، رزو، سنو، سرپیوند، قلعه شاه نشین، قلعه زیبد و ایوان صوفه پیر و اشعار فردوسی در مورد زیبد و گناباد اشاره کرد و اهمیت اسطوره در هویت فرهنگی را بیان کرد. 

در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از ابزار الات و  وسایل قدیمی به همت انجمن میراث فرهنگی روستای زیبد  برگزار شده بود که جا دارد  از همه این عزیزان  تقدیر و تشکر شود.

 

 

 

خرمن کوب  زیبد  که با اسب و الاق کشیده می شده است

شعری از شاعر زیبدی  در وصف  اولین مراسم  جشن ۱۲ رخ زیبد

یاد فردوسی دوباره زنده شد

 نام زیبد در فضا آکنده شد

بس که همت کرده و گل کاشتند

جشن با شور و عجیبی داشتند

زیبدی گر خیزد و همت کند

چشم بد خواهان پر از حیرت کند

موی بر اندام دشمن سیخ شد

این دوشنبه برگی از تاریخ شد

ای عجم  از این مراسم  شاد گشتیم

باغی از گل خاک پایت می کنیم

لازم به ذکر است همه هزینه این مراسم از طریق  فرهنگ   دوستان روستای  زیبد تامین شده بود.