سخنرانی حجت الاسلام عجم در مسجد امام باقر (ع) مشهد
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/۱٠/۱٠  کلمات کلیدی:

این مراسم که صبح جمعه به مناسبت پانزدهمین روز درگذشت خانم زهرا صباغ در مسجد امام محمد باقر برگزار گردید حجت الاسلام عجم فرمودند:
لقد کرمنا بنی ادم"  بر اساس این ایه حقوق انسان و کرامت انسان ذاتی است حق نداریم این قاعده فراگیر و جهان شمول  و امره  را که بالاتر از هر قاعده ای قرار می گیرد تخصیص بزنیم و کوچک کنیم. بنی ادم یعنی تمام بشرها سیاه سفید غربی شرقی مسلمان و غیر مسلمان همه محترمند و کرامت دارند نه تنها انسان بلکه سایر موجودات هم کرامت دارند و حقوق دارند حیوانات هم حقوقی دارند انهاییکه می ایند و کرامت را محدود می کنند به انسان مومن و مسلمان و ..  ...  انها باعث تبعیض و بی عدالتی می شوند تبعیض محبت و عشق را از بین می برد و کینه و خشونت و نفرت را جایگزین می کند محصول ان می شود داعش خونخوار و جنایتکار .  انسانهای خودسری که به خود اجازه قتل انسان های دیگر را می دهد که بنظر او خطاکارند و یا حق نیستند . همه بر حق اند هیچ کس فکر نمی کند که ناحق است .  در قرون وسطی همین تفسیر مضیق از کرامت انسان باعث جنگهای خونینی شد که از درون ان لاییکها سر بر اوردند حقوق بشری که امروزه تدوین شده ماحصل تجارب تلخ انسان است که جنگهای مذهبی عامل ان بوده
 ماحصل همه قواعد حقوق انسان همین یک جمله است "لقد کرمنا بنی ادم "
حجت الاسلام عجم در مسجد امام محمد باقر  (ع)  مشهد  در ادامه در باره نقش محبت و دوستی در جامعه اسلامی گفت

آنچه گوارا می کند زندگی را عشق و محبت و همگرایی است. زندگی بدون عشق و محبت نه گوارا است و نه زیبا  و نه محیطی برای آرامش و زندگی. لذا خدای متعال محبت و دوستی را اصل خلقت قرار داده است. همه آفرینش از این ویژگی خداوندی برخوردار است.  رحمان و رحیم  بیشترین کاربرد در قران کریم و مبنای دینی ما دارد. یعنی خداوند دنیا را بر اساس رحمت و مهربانی بنا نهاده است. همه موجودات عالم بر اساس قاعده کرامت و رحمانیت خلق شده  هرچه از خیرات و خوبی ها در عالم می بینید جلوه ای از فروغ رحمانی خداوند است که در موجودات عالم ظاهر شده است. و خداوند انسان را بیشتر از سایر موجودات از این نعمت برخوردار نموده است. دوستی و مهربانی و عشق بهترین صفت انسان ها است. از انسان متخاصم و خشن جز پلیدی تولید نمی شود. برای اینکه انسان زندگی شیرینی داشته باشد باید همیشه عواملی که باعث می شود محبت و دوستی از زندگی رخت بربندد را از خود دور کنیم و عواملی که باعث محبت و دوستی می شود در زندگی خود جاری کنیم. برای سعادت دنیوی و اخروی باید مبانی محبت را درک کنیم و بدانیم چه چیزی باعث نفرت می شود و چه چیزی باعث عشق و محبت می شود. اگر نتوانیم این میانی را کشف و درک و تقویت کنیم خشونت در زندگی ما بروز خواهد کرد. مرحله اول برای اینکه زندگی سراسر محبت و احترام  شود  باید بتوانیم با یکدیگر درست رفتار کنیم. دو دیدگاه در جوامع دینی در رابطه با انسان وجود دارد. یک دیدگاه این است که انسان ها ذاتا و بدون توجه به دین و اعتقادش کرامت دارد و قرآن این دیدگاه را بیان کرده است و خدا انسان را برخوردار از روح خود آفریده است و خداوند انسان را احسن المخلوقین می داند.
دیدگاه دیگر این است که می گوید انسان مومن کرامت دارد و سایر انسان ها کرامت ندارد و همین موضوع باعث بروز جنگ مذاهب شده است و هر مذهبی برای دیگر انسان ها هیچ ارزشی قائل نمی شود. دیدگاهی وجود دارد که می گوید اگر کسی یکی از ائمه شما را قبول نداشته باشد حق زندگی ندارد و جانش به اندازه پشه ای ارزش ندارد و هرگونه ظلم و تعدی بر او جایز می داند!!
ده ها برداشت از اسلام وجود دارد و هر فرقه ای دیگران را ناحق می داند و دیگران را فاقد کرامت می داند و خونش را مباح می داند. درک درست از خداوند به ما نشان می دهد که انسان  ذاتا دارای کرامت است و چون آفریده خدا است پس محترم است و نباید به او ظلم شود. به هیچ آفریده خداوند نباید ظلم کرد. به آب و خاک و حیوانات و... نباید ظلم کرد  چون مخلوق خداست و خوب است.
دلیل بوجود آمدن داعش با این رفتار خشونت بارش همین دیدگاهی است که فقط انسان مومن را دارای کرامت می داند.
هیچ راهی برای وحدت وجود ندارد مگر اینکه کرامت انسانی حفظ شود و همه انسان ها دارای کرامت باشند.
راه دیگر افزایش محبت و دوستی در جامعه رعایت عدالت است. اگر مردم احساس کنند که عدالت رعایت می شود قطعا محبت افزایش خواهد داشت ولی اگر انسان ها فکر کنند که تبعیض و جود دارد محبت و دوستی از بین خواهد رفت.
سومین عامل افزایش محبت انجام کار خوب و خوب کارکردن است. عملکرد خوب باعث ایجاد محبت و دوستی می شود. یک معلم و روحانی و طبیب و کارگر و... اگر کارش را خوب انجام دهد باعث ایجاد محبت می شود. از کار بد خشونت و ظلم و پلیدی ایجاد می شود. هرجا زشتی وجود دارد بدانید کار خوب انجام نمی شود.
عامل دیگر برای ایجاد محبت مزین شدن به هنر مندی ها و تخصص ها و کارامدشدن است که باعث ایجاد دوستی می شود. یک عالم خوب، هنرمند خوبپس سعی کنید به کمالات برسید و رشد کنید تا محبوب شوید. محبوب شدن از کمالات و ارزشهای حسنه است
عامل دیگر عفو و گذشت است که محبت ایجاد می کند. پیامبر دشمنانش را بخشید. و هیچ گاه دشمنش را نفرین نکرد و گفت خداوند مرا نفرستاد که نفرین کننده باشم و دشمنانش را دعا می کرد. اصحاب حضرت علی ع در صفین معاویه را فحش می دادند و حضرت فرمود. من دوست ندارم که پیروانم فحش دهند شما دعا کنید که مابین ما صلح شود و خونی ریخته نشود. پیامبر دشمنانش را در فتح مکه بخشید.
انچه به عقل نزدیک تر است باید ملاک باشد قران و عقل و سنت ما را به کرامت انسان فرا می خواند